سیب انفجار نارنجک افغانستان اخبار حوادث

سیب: انفجار نارنجک افغانستان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی عارف رودربایستی را کنار می‌گذارد

سخنان این روزهای محمدرضا عارف مدیر فراکسیون امید صریح‌تر از گذشته و هر لحظه هست. بیان روزنامه آفتاب یزد نزدیک به عارف هم خوشایند طیف رسانه‌ای نزدیک به دولت و اص

عارف رودربایستی را کنار می‌گذارد

عارف رودربایستی را کنار می گذارد

عبارات مهم : سیاسی

سخنان این روزهای محمدرضا عارف مدیر فراکسیون امید صریح تر از گذشته و هر لحظه هست. بیان روزنامه آفتاب یزد نزدیک به عارف هم خوشایند طیف رسانه ای نزدیک به دولت و اصلاح طلبان نیست و گاه حتی دلخوری هایی بوجود آورده هست.

عارف در تازه ترین سخنان خود از کسانی گفته که بعد از پیروزی فراموش می کنند چه کسانی برایشان زحمت کشیده اند و در بخشی دیگر آشکارا پیروزی حسن روحانی را مدیون اصلاح طلبان می داند.

عارف رودربایستی را کنار می‌گذارد

در میان سیاستمداران ارشد ایرانی محمدرضا عارف در کنار سید محمد خاتمی همواره در زمره سیاستمداران آرام و نرمخو و مداراجو دسته بندی می شدند. ولی باید دید چه جریانی در لایه های سیاست ایرانی در جریان است که عارف و تیم همراه رسانه ایش را به این درجه از صراحت کشانیده است.

عارف از مدیران ارشد دوره اصلاحات است که هرچند هیچ گاه در میان تئورسین ها و جریان ویترینی و رسانه ای اصلاحات دسته بندی نمی شد و هرگز به اتخاذ مواضع خاص و چالش برانگیز شهرت نداشت ولی توان کار اجرایی کلان و امتیاز مورد وثوق بودن در سطوح کلان نظام او را برجسته و متمایز می کرد.

سخنان این روزهای محمدرضا عارف مدیر فراکسیون امید صریح‌تر از گذشته و هر لحظه هست. بیان روزنامه آفتاب یزد نزدیک به عارف هم خوشایند طیف رسانه‌ای نزدیک به دولت و اص

با آخر دوران هشت ساله ریاست جمهوری سید محمد خاتمی عارف عملا یکی از گزینه های جدی جهت ریاست جمهوری در استمرار تفکر خاتمی و اصلاحات بود. ولی چندپارگی سیاسی در سال۸۴ و فضای قطبی سال ۸۸ اجازه حضور جدی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری را از عارف سلب کرد.

طوفان های سیاسی عجیب و کم نظیر سال ۸۸ طیف اصلاحات و نزدیکان هاشمی فقید و تمامی آنانی که درذیل تعریف تازه اصول گرایی قرار نمی گرفتند را در اوضاع عجیبی قرار داد. بحث های زیادی در جریان بود که آیا نظام و دستگاه های نظارتی بار دیگر امکان و اعتماد مورد نیاز را به نیروهای اصلاح طلب جهت حضور در ارشد ترین نهادهایی اجرایی را خواهند داد یا خیر؟

در آن فضا محمدرضا عارف به عنوان مدیری ارشد از دوران اصلاحات که طوفان ۸۸ را هم به سلامت از سر گذرانده بود وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ شد. عارف گمان می کرد در آن شرایط خاص تنها گزینه ای است که هم می تواند تابلو اصلاح طلبی را از غبار ۸۸ جلا دهد و هم اعتماد توامان نظام را در اختیار دارد، بعد حمایت یاران اصلاح طلب از خود را ناگزیر می دید. ولی شرایط خاص سال ۹۲ بزرگان اصلاحات را به اجماع برروی حسن روحانی سوق داد و در روزهای آخر مدیر دولت اصلاحات در نامه ای از عارف درخواست کناره گیری کرد.

عارف رودربایستی را کنار می‌گذارد

عارف به احترام خاتمی از انتخابات کناره گیری کرد ولی هیچ حمایت صریحی هم از نامزدی حسن روحانی صورت نداد چراکه هم خود تنها اصلاح طلب تابلودار انتخابات می دانست و کناره گیری به نفع روحانی که عضو رسمی و هرچند غیرفعال جامعه روحانیت مبارز اصولگرا بود را چندان خوش نمی داشت و هم احتمالا انتظار داشت یاران اصلاح طلبش حمایت بیشتری توقع داشت.

عارف بعد از انتخابات ۹۲ سمتی را در دولت نپذیرفت یا جایگاهی متناسب با شأنش به او پیشنهاد نشد و نهایتا در انتخابات ۹۴ به عنوان نفر اول از پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد مجلس شد. در مجلس هم بعد از بحث های فراوان برسر ریاست مجلس این مسابقه را به علی لاریجانی واگذار کرد، رقابتی که تعدادی از نمایندگانی که با استفاده از امکان فهرست امید به مجلس راه یافته بودند علی رغم نظر فهرست امید جانب لاریجانی را گرفتند.

سخنان این روزهای محمدرضا عارف مدیر فراکسیون امید صریح‌تر از گذشته و هر لحظه هست. بیان روزنامه آفتاب یزد نزدیک به عارف هم خوشایند طیف رسانه‌ای نزدیک به دولت و اص

احتمالا صحبت های عارف در مورد کسانی که بعد از پیروزی فراموش می کنند چه کسانی برایشان زحمت کشیدند ناظر بر اعمال همین گروه از نمایندگان باشد.

پیروزی حسن روحانی دو انتخابات اردیبهشت ۹۶ فصل تازه ای در زندگی سیاسی عارف گشود. بعضی دولتی ها و وزرا علی رغم تاکید مدیر جمهور در انتخابات هیئت رئیسه مجلس مشغول لابی و داد و ستد با جریان رقیب و مخالف فراکسیون امید بودند و کار تاجایی اوج گرفت که عارف حفظ نواب مدیر مجلس را خط قرمز فراکسیون امید اعلام کرد.

عارف رودربایستی را کنار می‌گذارد

برخی اطرافیان دولت در چهارساله دوم فارغ از دغدغه گزینش مجدد ظاهرا حامیان دیروز را فراموش کرده اند و مشغول بازی سیاسی و بده بستان در زمین های دیگری هستند. این عنوان عارف و نیروهای نزدیک به او را دلواپس کرده است.

به نظر می رسد جهت انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ هم گروهی از سیاسیون نقشی مشابه سال ۹۲ جهت عارف تعریف کرده اند، همان نقش نامزد فداکار. ظاهرا در سیاست ایرانی هم مشابه سینما هنگامی که کسی یک بار نقش یا وظیفه ای را موفقیت آمیز اجرا و انجام می دهد تا آخر باید در همان قالب باقی بماند.

ظاهرا علی لاریجانی بی میل نیست نقش حسن روحانی سال ۹۲ را برعهده بگیرد و به عنوان نامزد ائتلافی اصلاح طلبان و اصول گرایان میانه و به عنوان نیرویی مورد وثوق به میدان بیاید. از سویی با درخشش جهانگیری در مناظرات سال ۹۶ او هم که مورد حمایت عاملان و بخشهایی از اصلاح طلبان عملگرا است در سال ۱۴۰۰ حرف های بسیاری جهت گفتن خواهد داشت.

تمام این نشانه ها حاکی از این است که فداکاری عارف در سال ۹۲ عملا پاسخی در ۱۴۰۰ دریافت نخواهد کرد. عارف ۶۶ ساله در آخر ریاست جمهوری حسن روحانی ۷۰ ساله خواهد بود و با توجه به سنت ۸ ساله بودن ریاست جمهوری در کشور عزیزمان ایران عملا ۱۴۰۰ آخرین وقت عارف جهت رسیدن به پاستور خواهد بود. خواستی که صراحت و حضور و نمودهای مشخص تر عارف در روزهای اخیر حکایت از آن دارد.

واژه های کلیدی: سیاسی | روحانیت | سیاسیون | انتخابات | اصلاح طلب | حسن روحانی | ریاست مجلس | اصلاح طلبان | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs